Náprava chování
Asi nejčastější problémy, se kterými se na mě majitelé psů obracejí, jsou tyhle:
- pes, který znečišťuje byt
- pes, který neposlouchá či utíká
- pes, který ničí věci
- pes, který vyje a štěká, how to write a good book report když je sám
- pes, který je bázlivý
- pes, který je agresivní na ostatní psy
- pes, který pokousal dítě či jiného člověka
Tyhle problémy jsou řešitelné. K jejich řešení je potřeba několik věcí:
- Čas. Problémy nevznikly minulý týden, a tak se během toho příštího asi nespraví. Ani to pokousané dítě není začátek příběhu, ale jeho významná křižovatka. Na ní se můžete rozhodnout, jaký příběh to bude do budoucna.
- Ochota upravit zažité zvyky a naučit se nové. Pokud se má příběh začít odvíjet jinak, musí se něco změnit. Se stejnými herci, kulisami a scénářem se z dramatu nestane příběh o lásce.
- Trpělivost. Pes, jakkoli je chytrý, je mentálně na úrovni 3-4 letého dítěte. Od něj taky nikdo nečeká, že se na kole bez přídavných koleček naučí jezdit za pět minut.
- Znalost psí řeči. Hlavní komplikací při práci se psem je totiž to, že nám nerozumí. Lidi vydávají divné zvuky. A on vůbec nechápe, co znamenají. Nemá smysl to slovně vysvětlovat, to jsou jen další zvuky. Nezná náš jazyk. My mu musíme pomoct pochopit, co po něm chceme. A to chce chvíli času.
- Lásku. Pokud svého psa nemáte rádi, bude se vše řešit podstatně hůř.
- Úsilí. Rychlost vyřešení vašich editing services problémů je hodně závislá i na vás. Pokud budete plnit domácí úkoly tak, jak vám je navrhnu, půjde společná práce dobře. Pokud si na cvičení čas nenajdete, nedostaneme se moc rychle dál.
- Trochu peněz. Někteří z vás asi budou potřebovat nějaké pomůcky, někdo změnit krmivo, někdo možná návštěvu u veterináře. A také můj honorář. Je jen na vás, jestli jste ochotní tuto investici udělat. Moje práce je krátkodobá, nezavazujete se k dlouhým rokům placení hypotéky. Odměnou vám pak bude výrazně větší spokojenost s vaším společným životem.
Já vám nabízím své vědomosti, zkušenosti, etické jednání, smysl pro humor a velikou lásku ke psům.
Pokusím se vám pomoct najít takové řešení, které pro vás bude zvládnutelné a budete ho schopni a ochotni dlouhodobě dodržovat.
Na rovinu ale říkám, že neumím pomoct tam, kde má majitel přání: “Paní doktorko, tady ho máte, pěkně mě štve, tak mi ho spravte. Jo, ale já nic měnit ve svém chování nebudu, protože to nejde.” Tak takhle to nepůjde ani mě.
- nejsem doktorka (ani opravář psů)
- když vám vašeho psa “spravím” já, budu to muset udělat tak, že si ho vezmu na čas k sobě domů. Je to možné, a takové řešení bude velmi pravděpodobně dobře fungovat. U mě ve vychované a dobře socializované smečce se váš pes srovná poměrně hezky, ale … Hádejte co se stane, když si ho zase vezmete zpátky a u vás doma bude vše při starém? Kdo správně odpoví, má u mě pivo
- Pes, jako tvor sociální dobře reaguje na změny chování ve svém okolí. To mu umožnilo domestikaci a soužití s lidmi. Tohoto se dá velmi dobře využít hlavně při napravování problematického chování. Jinými slovy, pokud majitel vhodně změní své chování, pes se přizpůsobí nové situaci a začne se chovat více žádoucím způsobem. Ale neudělá to jen tak ze slušnosti, že mu to někdo vysvětlil, nebo to někde viděl
Prostě a jednoduše, bez páníčka to nepůjde.
Jak tedy naše spolupráce bude vypadat?
Zázraky se při správném vedení dějí rychle, ale přesto nejsou na počkání a ani na ty tři dny bych moc nesázela. Minimální počet setkání, které zajistily změnu říct nedokážu. Občas stačí jedna dvouhodinová konzultace, ale většinou se po 2-3 týdnech znova setkáváme. To je pak už vidět určitá změna.
Osobně raději pracuji s klientem, který chápe, že problém se nevyřeší za jedno setkání. Vyvarujeme se tak oba zklamání.
Asi nejlépe se mi osvědčil model 3 setkání s písemnou zprávou a možností telefonických konzultací v mezičase.
Schůzky plánujeme s přibližným odstupem 2 týdny, což je čas, kdy má majitel možnost sám doma udělat pokrok a zároveň sám přijde na to, co ještě nefunguje tak, jak si přál.
1. schůzka
Zavoláte mi nebo mi pošlete mail (a já vám stejně radši zavolám zpátky). Dohodneme si termín první schůzky. Ta proběhne tam, kde je problém. Takže, pokud máte se psem problémy doma, přijdu k vám domů. Když jsou trable venku, vyrazíme spolu ven. Na první schůzce vás budu nejdřív docela zpovídat a budu pozorovat, co se vlastně děje. Pak vám zkusím popsat, co jsem viděla a řeknu, co je třeba udělat.
Písemná zpráva
Po první schůzce ode mě mailem dostanete shrnutí toho, co jsem viděla, jak si myslím že byste měli postupovat, případně odkazy na další informace na internetu – články, videa, pomůcky.
Telefonická konzultace
Jejím hlavním účelem je mít prostor mezi schůzkami možnost “operativně” vyřešit nejasnosti či těžkosti, které se v aplikaci do praxe objeví.
Další schůzky
Pak už vlastně vše probíhá poměrně stejně, na setkání mi povíte, jaký pokrok jste udělali, co se nedaří, najdeme další cestu či trik na vašeho zlobivce … frekvence setkání se může i rozvolňovat. Nedávno jsem viděla klientku po třech měsících, chtěla “jen tak na kontrolu, jestli je vše ok a nic nepřehlížím”. Je radost pracovat s klientem, který mi jednoho dne řekne, že už mě vlastně nepotřebují, protože je vše tak, jak má být, se psím kamarádem se mají už zase rádi a užívají si jeden druhého. A to je důvod, proč je máme, ne?
Ceny